top of page

דבר הדיקן

הפקולטה למשפטים של האוניברסיטה העברית בירושלים, הממוקמת בקמפוס האוניברסיטה בהר-הצופים, היא המוסד המוביל בישראל ומחקר וחינוך משפטי. הפקולטה נוסדה בשנת 1949 כפקולטה למשפטים הראשונה באוניברסיטה ישראלית, והיוותה מקום הכשרתם של מרבית שופטי בית המשפט העליון בישראל, כמו גם של מיטב החוקרים, האקדמאיים, עורכי הדין ונציגי הציבור בארץ.

הפקולטה למשפטים שואפת להיות מוסד איכותי, תוסס בפעילות המפרה את המחשבה, והמאותת לכל הבאים בשעריה על היותה בית אקדמי   מקצועי,  מוביל  ומכיל.   בזכות  השילוב של   סגל אקדמי מעולה, סגל מנהלי מסור ואיכותי, תלמידים מצטיינים בעלי אחריות חברתית עמוקה, ומסורת ומוניטין של מצוינות אקדמית, הפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית היא המוסד המוביל ללימודי משפטים בישראל, וכך תישאר.

פרופ' מיכאיל קרייני

הפקולטה למשפטים שמה לה למטרה להמשיך ולהיות המוסד האקדמי לחינוך משפטי המוביל בישראל. הדבר בא לידי ביטוי, ראשית, בתכניות ההוראה המגוונות המוצעות בה. הפקולטה מציעה כ-280 קורסים בכל שנה במגוון רחב של תחומים: משפט פרטי ומשפט ציבורי, משפט בינלאומי ומשפט פלילי, קורסי משפט משווה וקורסים בינתחומיים, סמינרים וקליניקות, סדנאות מחקריות וסדנאות מעשיות, אשר מועברים על ידי מיטב החוקרים והמרצים בארץ, והמאפשרים לציבור הסטודנטים להתמקד בתחומים הנוגעים לליבם. לצד החשיבות הרבה שהפקולטה מעניקה לידע המועבר לסטודנטים, הפקולטה רואה חשיבות רבה בפיתוח החשיבה הביקורתית של הסטודנט, ומאמינה כי כישורים אלה מסייעים בהפיכתם של בוגריה למשפטנים הטובים בישראל.

בנוסף לכך, הפקולטה מעודדת תלמידיה לשלב לימודיהם עם תכנית לימודים נוספת, אשר מאפשרת גיוון החוויה הלימודית באוניברסיטה, הרחבת אופקים ורכישת ידע בדיסציפלינות נוספות. בין השילובים האפשריים ניתן למצוא לימודי כלכלה, מנהל עסקים, מדעי המדינה, יחסים בינלאומיים, פסיכולוגיה, חשבונאות, פילוסופיה, אמירים, עבודה סוציאלית, מדעי הסביבה ועוד. בנוסף לכך, מאפשרת הפקולטה לימודי תואר בוגר במסלול מואץ לתואר מוסמך במשפטים, קרימינולוגיה, מנהל עסקים ולימודי אירופה, ותכניות תואר מוסמך בינתחומיות נוספות. האפשרויות הרבות והמגוונות הללו מעידות על החשיבות הרבה שמקנה הפקולטה להרחבת האופקים של הסטודנט, ועל התרומה הרבה של תחומי הידע הנוספים ליכולותיו האקדמיות, חשיבתו הביקורתית וידיעתו של הסטודנט.

היותה של הפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית המוסד המוביל בישראל באה לידי ביטוי גם במחקר האיכותי המתבצע בין כתליה. חברי הסגל של הפקולטה הם החוקרים המקצועיים והמובילים בתחומם, בעלי השפעה רבה על עיצוב המשפט והחוק בישראל. לצד המחקר המשפטי הקלאסי האיכותי המתבצע בפקולטה, מבצעים חוקרי הפקולטה מחקרים אינטר-דיסציפלינריים - מחקרים המשלבים תחומי ידע אחרים, המעשירים ומעמיקים את הידע המשפטי בארץ. לצד זאת, הפקולטה מפעילה שורה של מכונים ומרכזים מן השורה הראשונה, המארגנים מגוון פעילויות אקדמיות ומחקריות: מכון סאקר למחקרי חקיקה ולמחקר השוואתי, מרכז מינרבה לזכויות אדם, המרכז לחקר הרב-תרבותיות והמגוון, המכון למשפט עברי, מרכז אהרון ברק למחקר משפטי בינתחומי והתכנית לצדק מערבי. מרכזים ומכונים אלה מאפשרים לחוקרי הפקולטה לשתף פעולה זה עם זה, כמו גם עם חוקרים מובילים מרחבי העולם, ומאפשרים לסגל ולסטודנטים לקיים שיח אקדמי איכותי ומפרה.

כחלק מהיותה של הפקולטה כר פורה לביצוע מחקרים פורצי דרך, מציעה היא תכנית הכשרה אטרקטיבית במיוחד לחוקרים צעירים. תכנית עמיתי המחקר היוקרתית של הפקולטה מיועדת לתלמידי מחקר מצטיינים המבקשים להקדיש מלוא זמנם ומרצם לפעילות מחקרית, ומאפשרת להם ללמוד ללימודי דוקטורט תוך השתלבות בפעילות הפקולטה ולקבל מלגת מחייה לתקופה של שלוש שנים.

ציבור הסטודנטים בפקולטה מאופיין באיכותו האנושית יוצאת הדופן, הנובע, בין היתר, מכך שרף הקבלה לפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית הוא רף הקבלה הגבוה ביותר בארץ. שנה אחר שנה הסטודנטים בפקולטה מתקבלים להתמחויות היוקרתיות בארץ, הן במגזר הציבורי והן במגזר הפרטי, ומצטיינים באופן עקבי בבחינות לשכת עורכי הדין. האיכות הגבוהה של הסטודנטים משדרגת את חוויית הלימודים בפקולטה ומאפשרת לסטודנטים ליצור במהלך הלימודים קשרים מקצועיים חשובים וארוכי טווח.

בנוסף, הפקולטה שמה לה למטרה להרחיב את הגיוון החברתי בפקולטה, ולנקוט צעדים יזומים על מנת להנגישהּ לכלל האוכלוסיות בחברה. גישה שכזו מהווה המפתח לשינוי חברתי אמיתי וארוך טווח, ותסייע בחיזוק קולן של אוכלוסיות שאינן זוכות לביטוי מספק. לשם כך, מרחיבה הפקולטה את מערך המלגות הניתנות לתלמידים, מקיימת מערך סיוע לסטודנטים שעברית אינה שפת אמם, ומסייעת לארגונים בפקולטה אשר נועדו להעלות את רמת ההישגים הלימודיים ולעודד מצוינות בקרב סטודנטים אלה.

הפקולטה רואה חשיבות רבה בחיזוק ושימור הקשר עם בוגריה. קשר זה בעל חשיבות עצומה להתפתחותנו והתקדמותנו, ויכול להניב שיתופי פעולה מקצועיים ומרתקים, לחבר בין קולגות למקצוע ולחשוף את הסטודנטים לעולם המקצועי. ארגון הבוגרים, המהווה ארגון גג לבוגרי הפקולטה לדורותיהם והפועל לקידום עניינם, מהווה החוט המקשר המרכזי לכך ולאור זאת הקשר עמו חשוב לאין ערוך.

הפקולטה למשפטים שואפת להיות מוסד איכותי, תוסס בפעילות המפרה את המחשבה, והמאותת לכל הבאים בשעריה על היותה בית אקדמי מקצועי, מוביל ומכיל. בזכות השילוב של סגל אקדמי מעולה, סגל מנהלי מסור ואיכותי, תלמידים מצטיינים בעלי אחריות חברתית עמוקה, ומסורת ומוניטין של מצוינות אקדמית, הפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית היא המוסד המוביל ללימודי משפטים בישראל, וכך תישאר.

bottom of page