חיפוש
  • Admin

מאי נפקא מינה?

איזה משפטן לא מכיר את המשפט הנפלא הזה? מי מאיתנו לא זורק את המילה "נפקות" לשיחה מידי פעם, כשמנסים להסביר להדיוטות למה הם כאלה?

אך האם ידעתם שהפירוש המילולי של "מאי נפקא מינה" פירושה "מה יוצא ממנה"? מקורו של הביטוי בתלמוד, שם שואלים תלמידי חכמים "מאי נפקה מינה" בעיקר אחרי הבאת הלכה מסוימת לדיון. או אז, הם שואלים "מה יצא ממנה?" כלומר, למה בכלל הבאנו את ההלכה? מהתלמוד ועד לכתב הטענות שלכם הדרך קצרה וגם מקצרת – והמשפט המוכר הפך למילה פשוטה: "נפקות". אגב, למתקדמים – נפקא פירושו "יוצא", והשורש הזה משמש אותנו בשתי מילים הנפוצות עד היום. הראשונה היא "לנַפֵּק", שזו הדרך של הצבא להגיד שהוא הוציא עבורך תעודת חוגר, לדוגמה. המילה השניה היא 'נפקנית' שהיא כמובן לשון נקיה ל'יצואנית' שגם זו לשון נקיה לזונה. הנה כמה רעיונות שלנו לשימוש יום-יומי ב"נפקות":

1. שלטי "נפיקת חירום" 2. "מה אתה נופק עלי?" 3. "מאי נפקא מינא מהילדה הזו? הולכת לי ללימודי משחק..." אבל עד שזה יתפוס – לפחות אנחנו המשפטנים נשתמש במילה הזו כל פעם שאנחנו מרגישים שצריך לשדרג את המשלב.

5 צפיות0 תגובות
  • 19c209cb-d820-4f78-80fe-4da2ff83b088_edi
  • LinkedIn
  • Facebook Social Icon

 

חשוב לנו להשתפר ולהיות רלוונטים עבורכם.
נשמח אם תמלאו את סקר הבוגרים, זה ייקח 5 דקות ובעזרת התשובות נדע איך להיות טובים יותר.

מועדון בוגרי ובוגרות הפקולטה למשפטים הינו עמותה רשומה ששמה לעצמה מטרה לשמר את הקשר בין הפקולטה לבוגריה ובין הבוגרים לעצמם, להיטיב עם הבוגרים ולשפר את חייהם ברמה האישית והמקצועית ולקדם את עולם המשפט והעסקים בישראל.

הרשמה למועדון הבוגרים מהווה הסכמה לקבלת דיוור מעת לעת הכולל תכנים מעניינים, עדכונים לגבי אירועים, הטבות לבוגרים ועוד. לעולם לא נעביר את פרטיך לצד ג' ללא אישורך המפורש, וניתן בכל עת לבטל את ההרשמה.