top of page
חיפוש
  • תמונת הסופר/תAdmin

תביעה ייצוגית נגד 15% מאוכלוסיית העולם?

#סין, #נזיקין #קורונה


וירוס הקורונה יצר נזקים כלכליים ובנפש בקנה מידה בלתי נתפס ומספר אנשים פרטיים, ארגונים ואף מדינות (מיזורי ומיסיסיפי) החליטו להביא תביעות ייצוגיות מול סין כדי לקבל פיצוי על נזקים אלה. אבל איך זה יעבוד בכלל?


תביעה על נזקי המגפה כנגד סין מעלה שאלות משפטיות ופוליטיות סבוכות, וספק רב אם יש בה טעם (מלבד מוניטין פוליטי ומסחרי למגישים). גם בהנחה שניתן יהיה להוכיח תשתית עובדתית וראייתית שתוכיח רשלנות או זדון סיני (וזו הנחה מפרגנת עבור התובעים) יש קושי בתביעת נזיקית מול מדינה שלא מוותרת על חסינותה.

אצל חברינו האמריקאים לדוגמה, התביעות מתבססות על Foreign Sovereign Immunities Act (FSIA). לפי §1605(a)(2) לחוק זה, אין למדינה זרה חסינות מפני סמכותו של ביהמ"ש בארה"ב כאשר מדובר בנזקים שנגרמו עקב פעילות מסחרית של המדינה הזרה בארה"ב או באופן המשפיע ישירות על ארה"ב. החוק משקף במידה רבה דין מנהגי של חסינות המדינה במשפט הבינלאומי.

קשה לטעון שפעילות ממשלתית הקשורה למגיפה בסין נופלות תחת הכותרת "פעילות מסחרית", ולכן סביר שהסעיף לא יקנה סמכות לבית משפט בארה"ב.

סעיף אחר עליו מסתמכים חלק מהתובעים הוא §1605(a)(5) לפיו מדינה ונציגיה אינם חסינים מאחריות נזיקית כאשר נוצר נזק בגוף או בנפש לאזרח ארה"ב, אך לסעיף זה יש חריג – החסינות קיימת כאשר מדובר בעניין שבשיקול דעתה של המדינה. נראה שטיפול במגיפה מתפרצת נופל תחת חריג זה, וגם כאן, לא סביר שתקנה סמכות לביהמ"ש בארה"ב.

כיוון שהחקיקה הקיימת והדין הבינלאומי לא באמת מאפשרים לתבוע את ארה"ב, קמו סנטורים זריזים והציעו מספר הצעות חוק שיאפשרו זאת – אך אלו עדיין בתהליכים, ולפי העיתונות האמריקאית נראה שאין להם סיכוי רב לעבור.

כפי שכתבנו בהתחלה, נראה שרוב התביעות הללו נועדו בעיקר כדי לזכות במוניטין. יש בדיחה אמריקאית נושנה:


in every state the AG stands for the Attorney General, but it also stands for Aspiring Governor

ומה במדינת היהודים? ארגון "שורת הדין" מתכנן להביא תביעה דומה נגד סין בבית משפט בארה"ב. מסקרן יהיה לקרוא את כתב התביעה לכשיוגש - ככל שהתביעה תיסמך על הדין האמריקאי, אין לארגון טענה מול סין. אם הכוונה היא לתבוע על פי דין ישראלי בארה"ב, לא ברור מה הבסיס המשפטי לתביעה כזו בארה"ב.

יש לציין שגם בדין הישראלי, לפי חוק חסינות מדינות זרות, תשס"ט-2008 יש לסין חסינות מפני תביעה למעט תביעות מסחריות (עמדנו על הבעייתיות לעיל) ותביעות נזיקיות כאשר העוולה נעשתה בישראל – או במילים אחרות, תידרש פה אקרובטיקה משפטית מרשימה כדי לטעון ברצינות לסמכות בית משפט ישראלי על מדינה זרה.

לסיכום, סביר מאוד שהתביעות האלה לא באמת יבשילו ושהדרך לקבל פיצויים מסין, אם יש כזו, היא באמצעים דיפלומטיים ומסחריים, ולאו דווקא דרך תביעה נזיקית אזרחית. בינתיים - תראו איזה סרטון קורע הסינים פרסמו בהקשר של אחריות סינית לעומת אחריות אמריקאית על נזקי הווירוס.

מה דעתכם? יש טעם בתביעות האלה? יש להן סיכוי? נשמח לשמוע בתגובות

================= תביעה אזרחית שהוגשה ע"י משרד בפלורידה:

https://www.bermanlawgroup.com/pdf/field-complaint.pdf

התביעה שהוגשה ע"י מדינת מיזורי:

https://www.scribd.com/document/457565418/Missouri-lawsuit-against-the-Chinese-government#from_embed

67 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page